Mikrafon

Mercedes-Benz'in Tarihçesi

Mercedes-Benz yüz yılı aşkın süredir otomobil üreten bir Alman markası. Kendilerini içten yanmalı motorun babası olarak isimlendiren Mercedes-Benz, pratikte bu tip motoru ilk üreten firmadır. Mercedes-Benz markası iki otomobil üreticisinin birleşmesiyle ortaya çıkmış bir markadır. 1890’lı yılların başlarında Karl Benz, Benz&Cie isimli firması kurdu. 1890’lı yılların sonuna doğru Gottlieb Daimler de kendisine ait olan Daimler Motoren Gesellschaft isimli firmasını kurdu. Birbirlerinden başlarda haberleri olmayan bu iki ayrı firma, günün birinde çok büyük bir ortaklığa imza atacaklardı.
 

Daimler’in sahip olduğu firma, üretime başladığı yıllarda otomobillerine sıradan prototip isimler koymaktaydı. 1897 yılına gelindiğinde Avusturalya‘nın Nice başkonsolosu Emil Jellinek, Daimler’in fabrikasını ziyaret ederek bir otomobil satın aldı. Fransa sosyetesi için önemli bir insan olan Jellinek, kısa zamanda arabası sayesinde büyük bir ilgi odağı oldu. Bu araca adeta hayran kalan Jellinek, Daimler’in firmasından kendi kızının adını taşıyan 23 beygir gücünde bir araba daha satın aldı. Kendi kızının adını taşımasını Daimler Motoren Gesellschaft’a şart koşan Jellinek, bu otomobil ile Nice’de bir yarışa katıldı ve birinci oldu. Bu yarışın ardından Daimler Motoren Gesellschaft firmasından 36 tane otomobil siparişi veren Jellinek, otomobillerin hepsinin kızının adını taşımasını şart koşmuştu. Jellinek’in bu hamlesi, Daimler’e yeni otomobillerini satabilmesi için bir fikir vermişti, artık kötü prototip isimleri yerine Jellinek’in kızının ismi olan Mercedes’i kullanacaktı.
 


 

1908’de Almanya Grand Prix‘ini kazanan Daimler, herkesin gözünde hayranlık uyandırmaya başlamıştı. Ne yazık ki bu şöhret kısa sürdü ve Birinci Dünya Savaşı çıktı. Almanya ordusu kendi araç talebinden ötürü Benz&Cie ve Mercedes fabrikalarını birleştirme kararı aldı. Daha önce birbirlerini tanımayan bu iki üretici zor koşullar nedeniyle birleşmek zorunda kaldılar. Otomobillerine yeni bir isim bulmaları gerekiyordu ve bu isim Mercedes-Benz’di. Mercedes isminin önde olması daha büyük bir firma olmasından kaynaklanmaktadır.
 

Kompresör diye bildiğimiz Supercharger‘lı motorları ilk kullanan fabrikalardandırlar. Aynı zamanda enjeksiyonlu motorlarında ilk seri üretimini gerçekleştirmişlerdir.


Markanın kurucularından Karl Benz, fabrikasının ilk kuruluş yıllarında tepesine bir yıldız astı ve bu yıldız bir gün gücü ve asaleti temsil edecek dedi. Daimler’in amblemi ise yuvarlak içinde Mercedes yazısıydı. Bu iki logonun birleşmesi ile bugün bildiğimiz Mercedes-Benz amblemi yaratılmış oldu.
 


Paylas

Facebook'ta Paylas Whatsapp'ta PaylasSon Eklenen Yazilar

 1. COVID-19 Corona Virusu Hakkında

  Merhaba, Bende sizler gibi gündemi takip edip tehlikeden nasıl korunabiliriz ne yapabiliriz diye ...

 2. Klasik Araç Festivali başladı!

  Antika Otomobil Federasyonu (AOF) tarafından düzenlenen“2.Klasik Araç Festivali'nin'' açılışında ...

 3. Araçların Kilometresi nasıl anlaşılır?

  Bildiğimiz gibi ortalıkta kilometre düşürme gibi bir kandırma aldatma durumu söz konusu genelde a...

 4. Aracın hasarlı olup olmadığı nasıl anlaşılır?

  Otomobil veya motosiklet olsun aracın hasarlı olup olmadığını kontrol edebilmek her zaman zordur....

 5. Bmw E21 Tarihi ve Üretimi

  Bmw E21 Tarihi ve Üretimi

   

  Çoğumuzun bildiği gibi Bmw ...

 6. Vanos Nedir?

    Vanos ismi, değişen kam mili zamanlaması anlamına gelen ''Variable Nockenwellen Steuerung'...

 7. Mercedes 114-115 Kasanın Tarihçesi

  Mercedes-Benz W114 ve W115, Mercedes-Benz tarafından 1968-1976 yılları arasında üretilen bir üst ...

 8. Ferrari'nin Tarihi

  Ferrari S.p.A., merkezi ve kuruluş yeri İtalya'nın Modena şehrinin yakınındaki M...

 9. Petrol fiyatları neden artıyor?

  Brent petrol son 1 yıl içinde yüzde 50 artarak, varil fiyatı 80 dolara yükseldi.  Bu seviye ...

 10. Bmw'nin Tarihçesi

  BMW (Bayerische Motoren Werke AG'nin kısaltması)(Türkçe: Bavyera Motor Fabrikası...

 11. Mercedes-Benz'in Tarihçesi

  Mercedes-Benz yüz yılı aşkın süredir otomobil üreten bir Alman markası. Kendiler...

Sonuclarin Sonu

Google+ Sahibinden Instagram
Copyright Telif Hakki 2018-2019 parcakitabi.com
ssl sertifika